X-Frame-Options: SAMEORIGIN Apel do mieszkańców Gminy Andrychów | Archiwalna strona Gminy Andrychów

Apel do mieszkańców Gminy Andrychów

W związku z wysoką temperaturą powietrza przekraczającą 30 st. C i ogłoszonym trzecim stopniem zagrożenia upałami oraz prognozowanymi dalszymi upałami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominany, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:

· odpowiednio nawadniać organizm;

· ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;

· zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;

· pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

· w rozważny sposób należy także korzystać z kąpieli (w upalne dni tonie najwięcej osób).

Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku wydanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Andrychowie, w zakładce Zarządzanie Kryzysowe/Upały.

Równocześnie w związku z przedłużającą się falą upałów i brakiem opadów deszczu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie wystosował poniższy apel:

„Szanowni Państwo, mieszkańcy gminy Andrychów !!!

Trwa susza i związane z nią problemy z zaopatrzeniem w wodę. Rzeki i potoki, z których ujmujemy wodę, praktycznie już nie płyną. Na szczęście mamy możliwość zakupu wody z innych źródeł i to pozwala nam na pokrycie zapotrzebowania na wodę obszarów gminy objętych systemem wodociągów komunalnych.

Występują niestety problemy z dostawą wody dla rejonów położonych w najbardziej górzystych terenach, głównie w Targanicach i Sułkowicach. Jest to związane z tym, że wydajność pomp i średnice rurociągów nie pozwalają na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia, w czasie gdy na niżej położonych terenach rozbiór wody jest znacznie zwiększony.

Apelujemy więc o rozważne i oszczędne korzystanie z wody, której nie powinno braknąć, ale chwilowe problemy z jej dostawą w niektórych obszarach gminy mogą niestety wystąpić.”

Dołączając się do apelu, prosimy o racjonalne i oszczędne korzystanie z dostarczonej wody, ograniczając jej zużycie wyłącznie do celów spożywczych i sanitarnych.

Jednocześnie coraz niższa wilgotność ściółki w lasach i usychające trawy wpływają na wzrastające niebezpieczeństwo powstania pożaru. Jeżeli warunki pogodowe nie zmienią się, to zagrożenie będzie rosło. Taka sytuacja wymaga zdwojonej czujności i ostrożności. Najczęstszymi przyczynami powstania ognia w latach ubiegłych było wypalanie suchych traw oraz szeroko pojęta nieostrożność ludzi. Dlatego przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność, i staraj się nie zaprószyć ognia.

Zastępca Burmistrza

Mirosław Wasztyl

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij