W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym 2020/2021, który prawdopodobnie w tym roku zbiegnie się z trwającym stanem epidemii COVID-19, w oparciu o „Rekomendację Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące szczepień przeciw grypie”, w trosce o zdrowie mieszkańców oraz pracowników zatrudnionych w firmach i instytucjach na terenie gminy Andrychów, zwracam się z apelem o skorzystanie ze szczepień ochronnych przeciw grypie.
Zgodnie z zaleceniami WHO, Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) i wielu towarzystw naukowych szczepienie przeciw grypie powinno obejmować zdrowe dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, osoby starsze, pacjentów z grup podwyższonego ryzyka bez względu na wiek, kobiety w ciąży oraz pracowników ważnych służb społecznych. Należy pamiętać o szczepieniu dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy. Szczepienie to zapewnia ochronę im samym oraz pośrednio chroni osoby starsze, jak również i pacjentów z grup podwyższonego ryzyka.
W związku z przesłankami epidemiologicznymi, szczepienie przeciw grypie zalecane jest przez ekspertów wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia do stosowania zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, w szczególności:
- zdrowym dzieciom w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do ukończenia 18 roku życia (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku od ukończenia 6 do ukończenia 60 miesiąca życia) oraz osobom w wieku powyżej 55 lat;
- osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku do ukończenia 6 miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi (w ramach realizacji strategii kokonowej szczepień);
- pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny, niezależnie od posiadanej specjalizacji oraz personel administracyjny), szkół, handlu, transportu, funkcjonariuszom publicznym w szczególności: policja, wojsko, straż graniczna, straż pożarna;
- pensjonariuszom domów spokojnej starości, domów pomocy społecznej oraz innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w szczególności przebywającym w zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach pielęgnacyjno-opiekuńczych, podmiotach świadczących usługi z zakresu opieki paliatywnej, hospicyjnej, długoterminowej, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzależnień, psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz lecznictwa uzdrowiskowego.
Mając powyższe na uwadze oraz społeczne i ekonomiczne koszty zachorowań na grypę i powikłań pogrypowych, zachęcam właścicieli i kierowników firm oraz instytucji działających na terenie gminy, do włączenia się w powyższe przedsięwzięcie oraz rekomenduję rozważenie możliwości zapewnienia dobrowolnych i bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla swoich pracowników i ich rodzin.
Więcej informacji dotyczących szczepień przeciwko grypie znajdziecie Państwo na stronie internetowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (https://szczepienia.pzh.gov. pl/szczepionki/grypa /).