X-Frame-Options: SAMEORIGIN 5 maja – Europejski Dzień Walk z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych | Archiwalna strona Gminy Andrychów

5 maja – Europejski Dzień Walk z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W konstytucji zawarty jest katalog praw i obowiązków każdego obywatela. Informuje on, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Nakłada też na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, a także obowiązek pomocy tym osobom w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.
Z czym tak właściwie wiąże się pojęcie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność? Rzecznik Praw Obywatelskich pisze, że” dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność ma miejsce, kiedy dana osoba, z powodu swojej niepełnosprawności, traktowana jest gorzej niż inna osoba w podobnej sytuacji (dyskryminacja bezpośrednia) lub gdy pozornie neutralny przepis, kryterium lub praktyka mogą stawiać w szczególnie niekorzystnej sytuacji osoby niepełnosprawne w porównaniu do innych osób (dyskryminacja pośrednia).
Problemy ludzi niepełnosprawnych i bariery z którymi się spotykają, w ostatnim czasie wzbudzają większe zainteresowanie, nie tylko ze strony organizacji publicznych, jak i społecznych, ale i samego społeczeństwa. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem świadomości nie tylko osób z niepełnosprawnością, ale i osób zdrowych. Coraz głośniej mówi się o konieczności wyrównywania szans osób chorych i zwiększania ich uczestnictwa w życiu społecznym.
W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W tym dniu w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, od godz. 10.00 odbędzie się spotkanie mające na celu edukację społeczną i obywatelską mieszkańców Gminy wraz z przedstawicielami instytucji mających na celu wspieranie osób z niepełnosprawnością. Inicjatywa ta nie tylko ma prowadzić do podniesienia świadomości na temat osób niepełnosprawnych, ale i pokazać ich aktywność i integrację z otoczeniem. W programie przewiduje się promocję talentów osób niepełnosprawnych, w tym wystawy prac plastycznych, umiejętności recytatorskie, umiejętności teatralne. W tym dniu o aktywnych działaniach Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego START opowie Prezes Zrzeszenia wraz z trenerem/koordynatorem kadry paraolimpijskiej w narciarstwie alpejskim. Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpi również Teatr Grodzki z Bielska-Białej.
W tym Dniu zostaną również ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Niepełnosprawność w moich oczach” realizowanego wśród szkół podstawowych z terenu Gminy Andrychów.
Obchody organizowane są w ramach działań środowiskowych Programu Aktywności Lokalnej, organizowanych w ramach projektu systemowego „Wykorzystaj swoją szansę”. Celem Projektu realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej jest zmiana postawy życiowej Klientów Ośrodka poprzez podniesienie ich aktywności społecznej, życiowej, zawodowej lub edukacyjnej. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki działaniom realizowanym w ramach Programu Aktywności Lokalnej możliwa jest aktywizacja społeczna mieszkańców oraz przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego osób i rodzin z problemem niepełnosprawności.
Niezwykle istotne jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenie normalnego życia zgodnie z prawami i zasadami obowiązującymi w społeczeństwie. Należy zapewnić im godne warunki do życia, rozwoju, edukacji, pracy, dostępu do dóbr kultury, wypoczynku oraz różnych form spędzania wolnego czasu.
5 maja 2015 r. to odpowiedni dzień, by pochylić się nad kwestią niepełnosprawności. Warto rozglądnąć się wkoło, czy w naszym otoczeniu nie znajduje się osoba z niepełnosprawnością, która wymaga wsparcia, czy też jest dyskryminowana.
Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – Projekt „Wykorzystaj swoją Szansę” – Program Aktywności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie
Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij