X-Frame-Options: SAMEORIGIN 11 maja – Dzień Bez Śmiecenia | Archiwalna strona Gminy Andrychów

11 maja – Dzień Bez Śmiecenia

Dziś obchodzimy DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA. Dlaczego 11 maja?

To dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W dniu 11 maja 2001 roku Sejm Polski przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. W tym roku pod hasłem „#WłączSięDoGry”.

Każdego roku wytarzamy w Polsce  miliony ton odpadów, z czego 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Aby Polska osiągnęła wymagany poziom recyklingu w 2020r. co najmniej 50% odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Dlatego podstawowe znaczenia ma wiedza na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

Nie da się nie śmiecić – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie. Jednak trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych. Właściwy recykling zaczyna się bowiem u źródła, czyli w naszych domach.

Co roku w ramach wydarzenia organizowane są konferencje, festyny, seminaria i inne akcje społeczne. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa nie ma takiej możliwości, ale nadal możemy włączyć się w obchody Dnia Bez Śmiecenia za pomocą internetu m.in. przesyłając kartkę do znajomych i współpracowników, która informuje jak prawidłowo segregować odpady. Można ją pobrać ze strony http://dzienbezsmiecenia.pl/ .Warto też polubić Dzień Bez Śmiecenia na Facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ oraz Instagramie https://www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/ . Oprócz tego zachęcamy do odwiedzenia   strony http://dzienbezsmiecenia.pl/ by zagrać z dzieckiem w „Segreguj – grę”, co oprócz wspólnej zabawy będzie ciekawą lekcją.

Takie wydarzenia w kalendarzu świąt nietypowych warto popierać i nagłaśniać.

NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DLA NAS DNIEM BEZ ŚMIECENIA!!!

Rozmiar czcionki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Więcej informacji .....

Zamknij