Dziś obchodzimy DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA. Dlaczego 11 maja?
To dzień, w którym rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62. W dniu 11 maja 2001 roku Sejm Polski przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.
Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Dzień bez Śmiecenia co roku odbywa się pod innym hasłem. W tym roku pod hasłem „#WłączSięDoGry”.
Każdego roku wytarzamy w Polsce miliony ton odpadów, z czego 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Aby Polska osiągnęła wymagany poziom recyklingu w 2020r. co najmniej 50% odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Dlatego podstawowe znaczenia ma wiedza na temat prawidłowego postępowania z odpadami.
Nie da się nie śmiecić – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie. Jednak trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych. Właściwy recykling zaczyna się bowiem u źródła, czyli w naszych domach.
Co roku w ramach wydarzenia organizowane są konferencje, festyny, seminaria i inne akcje społeczne. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa nie ma takiej możliwości, ale nadal możemy włączyć się w obchody Dnia Bez Śmiecenia za pomocą internetu m.in. przesyłając kartkę do znajomych i współpracowników, która informuje jak prawidłowo segregować odpady. Można ją pobrać ze strony http://dzienbezsmiecenia.pl/ .Warto też polubić Dzień Bez Śmiecenia na Facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ oraz Instagramie https://www.instagram.com/dzienbezsmiecenia365/ . Oprócz tego zachęcamy do odwiedzenia strony http://dzienbezsmiecenia.pl/ by zagrać z dzieckiem w „Segreguj – grę”, co oprócz wspólnej zabawy będzie ciekawą lekcją.
Takie wydarzenia w kalendarzu świąt nietypowych warto popierać i nagłaśniać.
NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DLA NAS DNIEM BEZ ŚMIECENIA!!!